پرش لینک ها

قیمت کامیون و عومل موثر بر آن

قیمت کامیون یکی از عوامل مهم و کلیدی در خرید کامیون است که بسیاری از رانندگان، شرکت‌های حمل و نقل و باربری، کارخانجات تولیدی و صنایع به آن توجه دارند. مناسب بودن قیمت خرید انواع کامیون کشنده مهم است، اما خریداران باید در کنار هزینه‌هایی که صرف خرید ماشین سنگین می‌کنند به کیفیت آن نیز باید توجه داشته باشند. عوامل مختلفی بر روی قیمت کشنده تاثیر می‌گذارند که در زمان معامله باید به آن‌ها توجه داشت.

دلایل تفاوت قیمت کامیون در بازار چیست؟

کامیون و کشنده از دستۀ ماشین‌های سنگینی محسوب می‌شوند که نقش مهمی در حمل و نقل بار در بین شهرها دارند. خریداری کامیون با قیمت مناسب بر روی هزینه‌های حمل بار و کرایه تاثیر به‌سزایی می‌گذارد. اما در بازار انواع کامیون‌ها را با قیمت‌های متنوعی عرضه می‌کنند. برخی از عواملی که بر روی قیمت کشنده و کامیون در بازار تاثیر می‌گذارند:

1- برند سازنده کامیون

کامیون‌های موجود در بازار ایران ساخت برندهای مختلفی هستند که این موضوع بر روی قیمت تاثیر می‌گذارد:

1- قیمت کامیون داخلی

کامیون‌های ساخت داخل دارای تنوع مدل بسیاری هستند. البته شرکت‌های سازنده داخلی قطعات اصلی ساخت  کامیون را از برندهای مختلفی تهیه کرده و آن‌ها را در ایران منوتاژ می‌کنند. اگر چه کامیون‌های ایرانی مونتاژی هستند و بسیاری از قطعات از خارج وارد می‌شوند، اما قطعاتی که در ایران تولید می‌شوند نیز از کیفیت زیادی برخوردار هستند.

از آنجایی که نیروی انسانی در ایران به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان‌تر است، خودروهای سنگین ساخت داخل با هزینۀ کمتری تولید می‌شوند. همپنین سازگاری کامیون‌های داخلی با جاده‌ها و شرایط آب و هوایی ایران موجب می‌شود تا گزینه مناسب‌تری برای خرید باشند.

قیمت کامیون ساخت کارخانه‌های داخل با توجه به شرایط بازار تعیین می‌شود. البته باید توجه داشت که با خرید کشنده ساخت ایران، ممکن است زمان تحویل با تاخیر همراه باشد زیرا تحریم‌های بین‌المللی موجب می‌شود تا قطعات اصلی به‌موقع به دست کارخانه‌های سازنده نرسد.

2- قیمت کامیون چینی

در بازار کامیون ایران، انواع کامیون‌ها، کامیونت و کشنده‌های چینی موجود هستند و به مشتریان عرضه می‌شوند. کامیون و کشنده چینی نسبت به نمونه‌های داخلی قیمت مناسبی دارد ولی به‌لحاظ کیفیت از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند.

قیمت کامیون چینی نسبت به نمونه‌های مشابه بسیار پایین است ولی استهلاک بالا در آن‌ها باعث می‌شود تا ماشین سنگین خریداری شده، 3 تا 5 سال بعد از خرید دچار خرابی شوند و به تعمیرات اساسی نیاز پیدا کنند. هزینه های سنگین، تعمیر و نگهداری کامیون چینی موجب می‌شود تا خریداران مجبور با هزینه‌های زیادی برای ماشین‌های سنگین چینی شوند.

3- قیمت کامیون اروپایی

در چند سال اخیر واردات کامیون‌های با عمری کمتر از 5 سال به ایران توسط دولت، مجلس شورای اسلامی، وزارت صمت، وزارت اقتصاد و وزارت راه و شهرسازی آزاد اعلام شده است. همین قانون موجب شده است تا بسیاری از شرکت‌های بازرگانی مجوز واردات انواع کامیون و کشنده مدل بالای اروپایی را دریافت کنند.

قیمت کامیون اروپایی نسبت به نمونه‌های مشابه ایرانی یا چینی بالاتر است، اما امکانات پیشرفته، فول آپشن بودن و داشتن استانداردهای به‌روز در زمینه آلایندگی موجب می‌شود تا خرید کشنده اروپایی توجیه بسیاری برای رانندگان و شرکت‌های حمل و نقل داشته باشد. در بین کامیون‌های اروپایی که به ایران وارد می‌شوند شاهد عرضه برندهای مطرحی مانند ولوو، رنو، داف و… هستیم.

2- تعییت قیمت کامیون براساس میزان کارکرد

قیمت کشنده

از عوامل تاثیرگذار بر قیمت انواع کشنده، کامیونت، کامیون، ماشین‌آلات ره‌سازی و معدنی و… میزان کارکرد آنن برحسب مایل یا کیلومتر است. هر چه کارکرد ماشین بیشتر باشد بالطبع عملکرد و عمر مفید آن کاهش یافته و نیاز به تعمیر و سرویس بیشتری خواهد داشت.
توصیه می‌شود تا قبل از خرید انواع ماشین سنگین به بررسی تاریخچه و سوابق خودرو بپردازید تا امکان انتخاب مناسب‌تری را با توجه به مبلغ موردنظرتان برای خرید کامیون داشته باشید.

3- سلامت فنی ماشین

بسیاری از کارشناسان، قیمت کشنده و انواع کامیون را براساس سلامت فنی آن‌ها تعیین می‌کنند. بررسی دقیق وضعیت موتور، گیربکس، شاسی، کابین، باطری، لاستیک‌ها و… بر روی تعیین قیمت نهایی تاثیر می‌گذارد. حتما قبل از خرید ماشین سنگین، نظر کارشناسان مجرب را دربارۀ سلامت فنی و ظاهری ماشین دریافت کنید.
قیمت کامیونی که قبلا تصادف داشته و بدنه‌اش دچار آسیب‌های جدّی شده است به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

4- خرید تریلر بر روی کشنده

اگر چه در قیمت کشنده، تنها هزینه یدک‌کش مورد نظر قرار گرفته و قیمت تریلر محاسبه نمی‌شود و مشتریان باید برای خرید تریلر هزینۀ جداگانه‌ای را پرداخت کنند، اما اگر تریلر نیز بر روی کشنده موجود باشد، قیمت کامیون با در نظر گرفتن مبلغ تریلر و کیفیت آن محاسبه خواهد شد.
در هنگام خریداری انواع کامیون یا کشنده به سراغ فروشندگانی بروید که خدمات جامعی را عرضه می‌کنند و انواع تریلر کفی، لبه‌دار، یخچالی، چادری (ترانزیت)، کمپرسی، تانکر و… را نیز به مشتریان خود عرضه می‌کنند.

5- خدمات پشتیبانی و گارانتی کامیون

اگر قیمت کامیون صفر را استعلام می‌کنید حتما به خدمات پشتیبانی و گارانتی توجه کنید که شرکت سازنده ارائه می‌دهد. در مورد کامیون‌های وارداتی از اروپا، شرکت بازرگانی واردکننده انواع ماشین‌های سنگین باید قطعات یدکی اصلی را به ایران وارد کند تا خریداران در استفاده از ماشین دچار مشکل نگردند.

شرکت بازرگانی رایان تراک به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان کامیون و کشنده‌های مدل بالای اروپایی، انواع قطعات یدکی ماشین سنگین را وارد ایران می‌کند. فروش انواع لاستیک و تایر کامیون و کشنده موجب می‌شود تا رانندگان دغدغه‌ای در زمینه تهیه لوازم یدکی ماشین‌شان نداشته باشند.

6- تاثیر تعهد فروشنده در ارائه سند و مدارک بر روی قیمت کامیون

فروش کامیون آغاز یک تعهد است. فروشندگان باید به خریدار تعهدات لازم را برای واگذاری مدارک ماشین و ارائه سند رسمی بدهند. قیمت کامیون‌هایی که دارای سند و مدارک معتبری نیستند به شکل قابل ملاحظه‌ای در بازار کمتر است. بالطبع خریداری چنین ماشینی دارای ریسک بالایی است، زیرا ممکن است معارض و مُدعی برای ماشین پیدا شده و سرمایه راننده به خطر بیفتد. همچنین در زمان فروش مجدد کامیون، ماشین به مبلغ کمتری خریداری خواهد شد.

در کامیون‌های وارداتی از اروپا نیز انجام مراحل ترخیص از گمرک، پلاک‌گذاری و سند بر روی قیمت تمام شده تاثیر می‌گذارد. اگر قصد خرید کشنده وارداتی از مرز بازرگان را دارید به بررسی اعتبار فروشنده بپردازید و تعهدات لازم را از فروشنده برای انجام امور گمرکی دریافت کنید.

سخن پایانی

قیمت کامیون عاملی بسیار مهم برای خریداران است. عوامل مختلفی بر روی قیمت اعلامی توسط فروشندگان اثر می‌گذارد. به همین دلیل خریداران برای خریداری انواع کامیون، کشنده، اتوبوس، ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی، قطعات یدکی و… باید به سراغ شرکت‌های معتبری بروند که خدمات پس از فروش مناسبی را برای محصولات‌شان ارائه می‌دهند.
شرکت بازرگانی رایان تراک به‌عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان انواع کامیون و کشنده اروپایی، آمادگی کامل برای ارائه راهنمایی‌های لازم به مشتریان را دارد. برای آشنایی بیشتر با قیمت کامیون‌ و کشنده‌های موجود اروپایی در رایان  تراک همین حالا با ما تماس بگیرید.

پیام بگذارید