پرش لینک ها

منظور از استاندارد آلایندگی یورو 6 چیست؟

در هنگام خرید کامیون یا کشنده در بازار اصطلاحی در بین رانندگان و نمایشگاه‌داران رایج است و زیاد به گوش می‌رسد: “کامیون یورو6“.
به کامیون‌ها و کشنده‌هایی که استاندارد آلایندگی یورو 6 را رعایت می‌کنند به اختصار کامیون یورو 6 گفته می‌شود. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که یورو 6 (EURO 6) چیست و چرا باید در هنگام خریداری کشنده‌ها یا سایر ماشین‌های سنگین به آن توجه کنیم.

استاندارد آلایندگی یورو 6 چیست؟

اگر در هنگام خریداری کامیون، کلمه یورو 6 را بر روی بدنه خودرو سنگین یا در مدارک آن مشاهده کردید به معنای آن است که استاندارد آلایندگی یورو 6 در آن ماشین رعایت شده است. تمامی کامیون کشنده‌هایی که موتور دیزل دارند و از گازوئیل یا حتی گاز و بنزین بهعنوان سوخت پایه استفاده می‌کنند باید دود خروجی از اگزوز آن‌ها، حداقل آلاینده‌های مضر را داشته باشد.

این آلاینده‌ها شامل اکسید نیتروژن، مونوکسیدکربن، هیدروکربن‌ها و.. می‌شوند. آلاینده‌های ناشی از سوخت گازوئیل بر روی محیط زیست و سلامت انسان‌ها اثر منفی می‌گذارند. از سویی دیگر، اگر این آلاینده‌ها کاهش یابند، شاهد کاهش مصرف سوخت در کشنده‌ها خواهیم بود.

مرجع تدوین استاندارد آلایندگی یورو 6 کجا است؟

یورو 6

کمیسیون اروپا به‌عنوان مهمترین مرجع برای کنترل حمل و نقل جاده‌ای در اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. کمیسیون اروپا از سال 1992 قوانین سخت‌گیرانه‌ای را در زمینه کاهش آلایندگی ماشین‌های سنگین وضع کرده است که با یورو 1، یورو 2، یورو 3، یورو 4، یورو5 و یورو6 شناخته می‌شوند.

استاندارد آلایندگی یورو 6 بالاترین حد سخت‌گیری را دارد که در حال حاضر در اکثر کشورهای اروپایی اجرا می‌شود. بسیاری از کشورهای اروپایی نظیر آلمان به کامیون‌ها و کشنده‌هایی که استاندارد یورو 6 یا یورو 5 را ندارند، اجازه تردد در جاده‌های این کشور را نمی‌دهند.
به‌همین دلیل در هنگام خریداری کشنده وارداتی دست دوم، اگر قصد سفرهای بین‌المللی و حمل بارهای ترانزیتی را دارید باید به سراغ کامیون‌های یورو 5 یا یورو 6 بروید.

مقدار مجاز اکسید نیتروژن در استاندارد آلایندگی یورو 6

استاندارد EURO 6 که در سال 2014-2015 توسط کمیسیون اروپا تعیین و لازم‌الاجرا شد تاکید می‌کند که در کامیون و کشنده‌های دیزلی حداکثر میزان مجاز اکسید نیتروژن خروجی از اگزوز نباید از 80 میلی‌گرم در هر کیلومتر بیشتر شود. البته مقدار اکسید نیتروژن مجاز برای کامیون و کشنده‌های بنزینی 60 میلی‌گرم در هر کیلومتر است.

تفاوت استاندارد آلایندگی یورو 6 با استاندارد یورو 5 در مقدار اکسید نیتروژن خروجی از اگزوز ماشین‌های سنگین است.

  • در یورو 5 مقدار مجاز اکسید نیتروژن خروجی از اگزوز کامیون و کشنده‌های دیزلی به ازای هر کیلومتر 180 میلی‌گرم است؛
  • در استاندارد یورو 4 مقدار مجاز اکسید نیتروژن خروجی از اگزوز کامیون و کشنده‌های دیزلی به ازای هر کیلومتر 250 میلی‌گرم است؛
  • در یورو 3 مقدار مجاز اکسید نیتروژن خروجی از اگزوز کامیون و کشنده‌های دیزلی به ازای هر کیلومتر 500 میلی‌گرم است؛
  • در یورو 2 مقدار مجاز اکسید نیتروژن خروجی از اگزوز کامیون و کشنده‌های دیزلی به ازای هر کیلومتر 730 میلی‌گرم است؛
  • و در نهایت در استاندارد یورو 1 مقدار مجاز اکسید نیتروژن خروجی از اگزوز کامیون و کشنده‌های دیزلی به ازای هر کیلومتر 780 میلی‌گرم است.

مفهوم EEV چیست؟

استانداردهای جهانی کامیون

اگر چه در سالیان اخیر، اهمیت سرعت بالای حمل و نقل بارهای سنگین در توسعه اقتصادی کشورهای اروپایی افزایش یافته است اما این کشورها همچنان تعهدات جدی در حفظ محیط زیست و سلامت انسان‌ها را برای خود ایجاد کرده‌اند و قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای کامیون و کشنده‌های دیزلی و حتی خودروهای بنزینی تهیه کرده‌اند. EEV مفهومی است که در آن به تولید وسایل نقلیه سازگگار با محیط زیست تاکید می‌شود.

شرکت‌های کامیون سازی اروپایی باید در ساخت ماشین‌های سنگین، EEV را رعایت کرده و در تولید لاستیک، لنت ترمز، کنترل سوخت مصرفی در کشنده‌ها و.. حداکثر تلاش را برای کاهش آلایندگی محیطی انجام دهند.

آشنایی با قوانین جدید در زمینه کنترل آلایندگی ماشین‌ها سنگین

در چند سال گذشته برای کنترل استاندارد آلایندگی یورو 6 از تست‌های دوره‌ای رانندگی (NEDC) استفاده می‌شود تا میزان آلودگی ایجاد شده توسط کامیون‌ها با دقت در آزمایشگاه‌های مجاز اندازه‌گیری شود. اما بروز تخلفات توسط برخی از سازندگان کامیون موجب شده تا این تست با شیوه جدیدی به نام RDE جایگزین شود که در آن به بررسی شرایط آلایندگی ماشین‌های سنگین در شرایط واقعی جاده‌ها پرداخته می‌شود.

استاندارد آلایندگی در ایران

از سال 1390 رعایت استاندارد آلایندگی یورو 4 در ایران اجباری شد و تمامی خودروسازان نیز موظف به رعایت آن شدند. اما در سال‌های بعد، کامیون یا کشنده‌هایی که در ایران مونتاژ می‌شوند باید استاندارد آلایندگی یورو 5 را رعایت کنند.
اگر قصد خرید کشنده را دارید حتما دقت کنید که به سراغ ماشین سنگینی بروید که دارای استاندارد آلایندگی یورو 6 یا استاندارد یورو 5 باشد و گرنه در سفرهای خارجی و حمل بارهای ترانزیتی به کشورهای اروپایی یا حتی ترکیه و عراق دچار مشکل خواهید شد.

درباره آینده استاندارد آلایندگی یورو 6 نیز باید به این نکته توجه داشته باشیم که اکثر کشورهای اروپایی برنامه‌های گسترده‌ای برای عرضه کامیون‌های الکتریکی دارند که از سوخت پاک به‌عنوان پیشرانه استفاده می‌کنند. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 درصد زیادی از ماشین‌های سنگین حاضر در جاده‌های اروپا برقی باشند. استاندارد آلایندگی یورو 7 و نسخه‌های بعدی با توجه به تغییرات سریع تکنولوژی طراحی خواهند شد.

سخن پایانی

در هنگام خریداری کامیون، کشنده، انواع اتوبوس وارداتی و ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی برای اطلاع از استاندارد آلایندگی ماشین سنگین از راهنمایی کارشناسان مجرب در این زمینه استفاده کنید.
شرکت بازرگانی رایان تراک؛ انواع کامیون یورو 6 را که در آن‌ها استاندارد آلایندگی یورو 6 رعایت شده است به کشور وارد کرده و با ترخیص و. پلاک‌گذاری در اختیار رانندگان، شرکت‌های حمل و نقل و ناوگان کارخانجات تولیدی قرار می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با رایان تراک تماس بگیرید
05138339410

پیام بگذارید