پرش لینک ها

واردات کامیون از اروپا به ایران

واردات کامیون از اروپا به ایران کمک زیادی به نوسازی سیستم حمل و نقل جاده‌ای کشور خواهد کرد. زیرا کامیون‌های اروپایی به نسبت کامیون‌های ساخت داخل یا کامیون کشنده‌های چینی از عملکرد بهتری برخوردارند و استهلاک کمتری دارند. از همین‌رو وزارت راه و شهرسازی واردات کامیون اروپایی به شرطی که عمری کمتر از 5 سال داشته باشند را مجاز اعلام کرده است.

چرا واردات کامیون مجاز شده است؟

مجلس شورای اسلامی در مصوباتی که برای سال 1402 داشته است، اجازه واردات کامیون با عمر کمتر از 5 سال را داده است، این در حالی است که طبق قوانین قبلی تنها واردات ماشین‌های سنگین زیر 3 سال مجاز بود. فرسودگی ناوگان حمل بار در داخل کشور موجب می‌شود تا هزینه‌های استهلاک و تعمیرات ماشین‌های سنگین به شدت افزایش یابد.

از سویی دیگر فرسودگی ناوگان حمل و نقل امکان حمل بارها و مواد اولیه را به مراکز تولیدی و صنایع نمی‌دهد. همچنین محصولات تولیدی کارخانجات با سرعت بالایی به بازار و به دست مصرف‌کنندگان نمی‌رسد. بنابراین به منظور حمایت از تولید داخلی دولت، وزارت راه و شهرسازی و مجلس شورای اسلامی در لوایحی با واردات اتوبوس و کامیون‌های وارداتی برای بهبود سیستم حمل و نقل مسافر و بار موافقت کردند.

مزایای واردات کامیون اروپایی

کامیون‌های وارداتی مزایای بسیاری برای خریدان دارند. برای اینکه از مزیت‌های واردات کامیون مطلع بشویم باید با روش‌های مختلفی که برای خرید کشنده وجود دارد آشنایی کافی پیدا کنیم:

1- خرید کامیون دست دوم و فرسوده

برخی از افراد به راغ خریداری کامیون‌های کارکرده و با عمری بالای 15 سال می‌روند. این قبیل از کامیون‌ها به علت کار زیاد فرسوده محسوب می‌شوند. هر چند کامیون‌های کهنه، قیمت اولیه کمتری دارند اما هزینه تعمیرات اساسی و تهیه لوازم یدکی ماشین سنگین برای آن‌ها بسیار زیاد است. به‌طوری که راننده یا شرکت حمل و نقل باید قسمت عمده‌ای از درآمد خود را صرف تعمیرات و نگهداری از ماشین سنگین کند و درآمد چندانی برای راننده نمی‌ماند.

2- خرید کامیون کشنده داخلی

شرکت‌های داخلی به عرضه انواع کامیون صفر در بازار می‌پردازند. اکثر این کشنده‌ها منتاژی بوده و قطعات استفاده شده در ساخت آن‌ها از شرکت‌های مختلفی تهیه می‌شود. استفاده از قطعات یدکی متفرقه در ساخت کامیون‌های ساخت داخل بر روی کیفیت، ایمنی و همچنین عملکرد آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد.

از سویی دیگر از زمان واریز مبلغ پیش پرداخت تا زمان تحویل گرفتن کامیون صفر یا کامیونت مدت طولانی باید منتظر ماند که خود این موضوع برای رانندگان، شرکت‌های حمل و نقل یا ناوگان کارخانجات تولیدی توجیه‌پذیر نیست.

3- خرید ماشین‌های سنگین چینی

بازار کامیون و کشنده‌ها در ایران، پُر از انواع کامیون و کامیونت چینی است. اگر چه قیمت کامیون چینی بسیار مناسب است اما کیفیت ساخت و ایمنی پایین آن‌ها باعث دردسرهای بسیاری برای رانندگان می‌شود.

4- واردات کامیون اروپایی

کامیون وارداتی از گزینه‌های ایده‌آل برای خریداران ماشین‌های سنگین است. در حال حاضر مجوز واردات کشنده و کامیون که عمری کمتر از 5 سال داشته باشند به افراد یا شرکت‌های بازرگانی داده می‌شود. مزیت واردات کامیون کشنده از اروپا این است که امکان خریداری خودرویی مدل بالا از شرکت‌های کامیون‌سازی مطرح در جهان وجود دارد که به پیشرفته‌ترین امکانات روز مجهز هستند.

شرایط واردات کامیون به ایران

واردات کامیون

برای کامیون‌های وارداتی که رانندگان قصد دارند از آن‌ها در جاده‌های ایران استفاده کنند شرایط مختلفی قرار داده می‌شود که به‌صورت سالیانه تغییر می‌کنند. یک کامیون کشنده وارداتی برای اینکه در جاده‌های ایران مورد استفاده قرار گیرد باید شرایط پلیس‌راه، گمرک، پلاک‌گذاری و.. را داشته باشد.

امسال با توجه به فرسودگی ناوگان حمل و نقل کشور و نیاز به نوسازی شرایط مناسبی برای واردات انواع کامیون در نظر گرفته شده است. همچنین شرایط جدیدی برای واردات اتوبوس دست دوم که زیر 5 سال عمر داشته باشند توسط هئیت دولت تصویب شده است.

برای خرید کامیون وارداتی باید چه کنیم؟

  واردات کامیون و کشنده دارای ضوابط خاصی است:

 1. داشتن کارت بازرگانی از شرایط اولیه واردات کامیون یا کشنده به کشور است؛
 2. فرد خریدار کامیون یا کشنده باید با قوانین خرید و فروش ماشین سنگین در کشور مبدا آشنایی کافی داشته باشد. همچنین توانایی انتقال وجه کامیون را به‌صورت دلاری به حساب فروشنده در اروپا دارا باشد. برای این منظور فرد یا شرکت واردکننده کامیون باید شرکتی در کشور مبدا ثبت کند تا مجوز انتقال مبالغ خرید کامیون را داشته باشد؛
 3. خریدار کامیون یا کشنده باید با فنی ماشین سنگین آشنایی کافی داشته باشد تا قبل از خریداری ماشین را بررسی کرده و خودروی با کارکرد کم و فنی سالم را خریداری کند؛
 4. برای انتقال ماشین از اروپا به ترکیه و سپس ایران باید مجوزهای قانونی را از کشورهای مسیر دریافت کرد؛
 5. فرایند ترخیص کامیون وارداتی از مرز بازرگان باید با دقت کافی و براساس قوانین جاری انجام پذیرد؛
 6. پلاک‌گذاری و گرفتن سند کامیون نیز از مراحل مهم واردات ماشین سنگین به ایران است.

پیچیدگی فرایند واردات کامیون کشنده به کشور موجب می‌شود تا بسیاری از افراد فرصت کافی برای آن را نداشته باشند. اهمیت تجربه در خریداری کامیون وارداتی بر کسی پوشیده نیست، زیرا اگر در خرید کامیون از فروشنگان اروپایی اشتباهی صورت پذیرد باید خسارت زیادی پرداخت شود و معامله به‌سادگی قابل فسخ نیست.

از همین‌رو شرکت‌های بازرگانی که دارای کارشناسان مجرب برای خرید و فروش کامیون هستند، فرایند واردات کشنده را از لحظه ابتدا تا ترخیص و پلاک‌گذاری دنبال می‌کنند تا ماشینی با کیفیت را در اختیار رانندگان و مصرف‌کنندگان قرار دهند.

چرا برای واردات کامیون و کشنده اروپایی باید به سراغ شرکت‌های بازرگانی معتبر برویم؟

همانطور که گفته شد پیگیری خریداری کامیون وارداتی از طریق شرکت‌های بازرگانی مزایایی را دارد:

 1. شرکت‌های بازرگانی با فرایند خرید ماشین از شرکت‌های اروپایی یا فروشندگان خارجی آشنایی کافی دارند و در خرید، پرداخت وجه و انتقال دچار مشکل نمی‌شوند؛
 2. بسیاری از شرکت‌های بازرگانی مانند رایان تراک با داشتن چندین دفتر در کشورهای مختلف اروپا به طور کامل به بازار ماشین سنگین در این قاره اشراف دارند؛
 3. شرکت بازرگانی با استعلام قیمت از مرجع مختلف و بررسی پیشینه کامیون یا کشنده به خرید آن می‌پردازد. بنابراین ماشینی با بهترین قیمت، سلامت فنی مناسب و بدون هیچ مشکل قانونی خریداری خواهد شد؛
 4. بررسی سوابق فنی و تایید کارشناسان مجرب شرکت بازرگانی رایان تراک موجب می‌شود تا کامیون وارداتی از لحاظ سلامت بدنه و وضعیت فنی به‌طور کامل ارزیابی شود؛
 5. فرایند واردات و انتقال ماشین به مرز بازرگان و همچنین پلاک‌گذاری، ترخیص و انتقال سند کامیون وارداتی توسط شرکت بازرگانی با سرعت بالایی انجام می‌شود.

چه برندهایی در کامیون‌های وارداتی موجود هستند؟

برای خرید کامیون به لیست آخرین‌های ماشین‌های موجود در رایان تراک مراجعه کنید. در واردات کامیون امکان خریداری ماشین سنگین از برندها و سازندگان مطرح اروپایی وجود دارد. البته همانطور که گفته شد باید کامیون وارداتی با شرایط جاده‌های ایران مطابقت کامل داشته باشد و با قوانین پلاک‌گذاری پلیس راهنمایی و رانندگی هم‌خوانی داشته باشد.

برخی از برندهای کامیون‌سازی که امکان واردات محصولات آن‌ها به کشور وجود دارد:

 • انواع کشنده داف؛
 • انواع کشنده ولوو؛
 • کشنده و کامیون‌ها اسکانیا؛
 • کشنده رنو؛
 • و..

خرید کامیون وارداتی از اروپا از رایان تراک

در حال حاضر واردات کامیون و کشنده توسط شرکت بازرگانی رایان تراک در حال انجام است. برای خریداری کامیون وارداتی تنها کافی است با دفتر مشهد شرکت رایان تراک تماس گرفته و اطلاعات کامیون‌های موجود در مرز بازرگان را دریافت کنید. کارشناسان مجرب شرکت رایان تراک این آمادگی را دارند تا برای خرید کامیون راهنمایی‌های لازم را به رانندگان، شرکت‌های حمل و نقل، کارخانجات تولیدی، صنایع و معادن بنمایند.

همین حالا با رایان تراک تماس بگیرید:
05138339410

سخن پایانی

واردات کامیون توسط واردکنندگان معتبر ماشین‌های سنگین این اطمینان‌خاطر را به مشتریان می‌دهد که خودرویی سالم به لحاظ فنی در اختیار داشته باشند. کامیون وارداتی یا کشنده‌هایی که از اروپا به ایران وارد می‌شوند دارای جدیدترین آپشن‌های روز جهان هستند، عملکرد بالا و استهلاک کمی دارند. برای خریداری کامیون کشنده‌های وارداتی با دفتر رایان تراک تماس بگیرید: 05138339410

پیام بگذارید

 1. آیا کامیون گران می‌شود؟ - خدمات خودرو
  پیوند یکتا
 2. خرید کامیون داف - گروه بازرگانی رایان تراک| خرید و فروش انواع کامیون، کشنده و تریلر
  پیوند یکتا
 3. باسلام‌
  میشه بفرمایید قیمت تمام شده یک کشنده اسکانیا مدل ۲۰۱۹ حدودا چقدر هستش.

  ممنون میشم اگر قیمت هر سری از مدلها رو بصورت کلی اعلام بفرمایید.

 4. سلام، من ساکن لهستان هستم و تمایل دارم در کار خرید و فروش کشنده کار کنم، اگر نیازی بود از طریق ایمیل میتوانیم در ارتباط باشیم

 5. عرض سلام
  لطفا قیمت کشنده ولوو fh750-fh500 بفرمایید باتشکر