پرش لینک ها

نکات مهم در خرید کشنده و کامیون

توجه به نکات مهم در خرید کشنده و کامیون به رانندگان، شرکت‌های حمل‌ونقل، صنایع، کارخانجات تولیدی که قصد تکمیل ناوگان خود را دارند، شرکت‌های راه‌سازی و مدیران معادن کمک می‌کند تا کم استهلاک‌ترین کامیون و کشنده را خریداری کنند و بر روی هزینه‌های خود مدیریت بهتری داشته باشند.
در این راهنمای خرید کامیون کشنده به نکاتی می‌پردازیم که در خریداری انواع ماشین سنگین باید مورد توجه قرار گیرد.

آیا خرید ماشین سنگین به صرفه است؟

از نکات مهم در خرید کشنده و کامیون این است که ماشین سنگینی خریداری شود که با توجه به نرخ کرایه‌ها در ایران به صرفه باشد. هرچند قیمت ماشین سنگین در ایران بالاست و برای خرید کامیون کشنده مناسب باید به هزینه‌های قطعات یدکی و نگهداری هم توجه داشت.
البته در چند سال اخیر، رشد قیمت کرایه‌ها در ایران توانسته است خرید ماشین سنگین را توجیه‌پذیر کند. خریداران کشنده تریلی و کامیون باید امکان همکاری با کارخانجات، صنایع، معادن، شرکت‌های حمل و نقل جاده‌ای و.. را برای خود فراهم کنند تا امکان سودآوری از خریداری کامیونت، کامیون و تریلر را داشته باشند.

از نکات مهم در خرید انواع کشنده و کامیون: سرمایه‌گذاری روی ماشین سنگین

در چند سال اخیر با توجه به نوسانات قیمت ارزی و تورم شدید، سرمایه‌گذاری روی ماشین سنگین افزایش یافته است. به‌طوری که سوال اکثر خریداران در چند سال گذشته این بود که با یک میلیارد چه کامیونی بخرم؟
اما در حال حاضر همان کامیون یا کشندۀ تریلر یک میلیاردی چند سال گذشته در حدود چند میلیارد قیمت‌گذاری می‌شود.

بنابراین بسیاری از افرادی که در صنعت حمل و نقل تخصص دارند یا توانایی رانندگی با خودروهای سنگین را دارند به سراغ خریداری انواع کشنده‌ها، کامیون، اتوبوس، ماشین‌های راه‌سازی و معدنی می‌روند.

کدام ماشین سنگین بهتر است؟

سوال بعدی که اکثر افرادی که تصمیم به خرید خودروهای سنگین می‌گیرند این است که کدام کشنده تریلر یا کامیون بهتر است؟
در پاسخ به این سوال باید ابتدا به شرایط بازار و بارهای موجود کارخانجات و صنایع برای حمل توجه کرد. بالطبع در صنایع کوچک ومتوسط از انواع کامیونت، کامیون تک، خاور، جفت و.. برای حمل بار استفاده می‌شود. اما صنایع بزرکتری که دارای تولیدات بیشتری هستند به سراغ انواع کامیون کشنده می‌روند. هر چه ظرفیت حمل بار کامیون کشنده افزایش پیدا کند، میزان کرایه دریافتی آن نیز زیادتر می‌شود.

از نکات مهم در خرید کشنده و کامیون توجه به توانایی راننده یا شرکت‌های حمل و نقل در نحوه فعالیت و کار است. به‌طور معمول در تریلی‌ها نیاز است تا رانندگان چندین روز جاده‌ها در حال حرکت باشند. این در حالی است که در کامیون‌های سبک این احتمال وجود دارد که حمل بارهای در فواصل نزدیکتر به آن‌ها سپرده شود.

اخیرا امکان واردات اتوبوس بین شهری نیز ایجاد شده است. سازمان حمل و نقل جاده‌ای برای بهبود ناوگان حمل و نقل بین شهری و ارائه خدمات با کیفیت‌تر به مسافرین امکان ترخیص و پلاک‌گذاری انواع اتوبوس زیر 5 سال کار بین شهری را صادر می‌کند.

خریداری کم استهلاک‌ترین کامیون، کشنده یا ماشین‌های راه‌سازی و معدنی

نکات مهم در خرید ماشین سنگین

اگر به بررس نکات مهم در خرید ماشین سنگین می‌پردازید، حتما به میزان استهلاک انواع کامیون کشنده توجه کنید. برخی از مدل‌های کشنده چینی که اخیرا در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند استهلاک بسیاری داشته و در کمتر از 5 سال کارایی خود را از دست می‌دهند و دیگر قابل استفاده نیستند.

این در حالی است که برخی از کشنده‌های اروپایی دست دوم که یبه‌صورت وارداتیی در این فعال‌اند به نسبت کشنده‌های چینی یا حتی کشنده صفر داخلی عملکرد بهتری داشته و با استهلاک کم، هزینه کمتری برای سرویس دوره‌ای، تعمیر و نگهداری بر روی دست رانندگان، شرکت‌های حمل و نقل و صنایع می‌گذارند.

استهلاک کم در کامیون کشنده‌های وارداتی اروپایی

کامیون کشنده‌های دست دوم وارداتی از اروپا به ایران، علی‌رغم اینکه کارکرده هستند؛ اما در مدل‌های2018 به بالا دارای امکانات پیشرفته‌ای در ناوبری، مسیریابی و امکانات رفاهی داخل کابین هستند.

از سویی دیگر در هنگام خریداری انواع ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی نیز توجه به استهلاک اهمیت دارد. هرچند که این قبیل از ماشین‌های سنگین با توجه به نوع کارکردشان، فرسایش زیادی دارند. اما خریداری ماشین‌های سنگین راه‌سازی و معدنی وارداتی از اروپا دوام بیشتری خواهند داشت و امکانات هوشمند آنان کارایی خودرو سنگین را افزایش می‌دهد.

مسائل فنی از نکات مهم در خرید کشنده و کامیون

نکات فنی کامیون و کشنده از مهمترین مسائل در خرید کامیون کشنده‌ها است که اکثر رانندگان و افراد مجرب در زمینه‌ ماشین‌های سنگین به آن توجه دارند. این موضوع در کشنده‌های وارداتی و کارکرده اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. خرید یک کامیون کشنده سالم به لحاظ فنی موجب خواهد شد تا مدت زمانی نیاز نباشد که رانندگان هزینه‌ای بابت تعمیرات اساسی ماشین سنگین انجام دهند.

هرچند که قطعات یدکی کامیون و کشنده تریلر کارکرده وارداتی از اروپا توسط بسیاری از شرکت‌های بازرگانی به ایران وارد می‌شود، اما این لوازم یدکی دارای هزینه زیادی هستند و بهتر است در هنگام خرید توجه کافی به تمامی قطعات اصلی ماشین سنگین شود تا مشکلی ایجاد نگردد.

از نکات مهم در خرید کشنده و کامیون توجه به قطعات اصلی ماشین سنگین و وضعیت فنی است:

1- شاسی

شاسی کامیون، کشنده و اتوبوس باید عاری از هرگونه شکستگی، خم یا جوش باشد. در کامیون‌هایی که شاسی آن‌ها آسیب دیده است احتمال بریدگی یا خم‌شدگی وجود دارد.

2- موتور

از نکات مهم در خرید کشنده و کامیون، سلامت موتور است. موتور مهمترین قطعه فنی در کشنده‌هایی محسوب می‌شود که وظیفه حمل بارهای سنگین را برعهده دارند. یک موتور کامیون نباید دارای لرزش یا صدای اضافه باشد و نشانه‌هایی از باز شدن و تعمیر اساس موتور نباید وجود داشته باشد.

3- گیربکس

بعد از شاسی و موتور کامیون یا کشنده‌ها، گیربکس ماشین سنگین اهمیت زیادی دارد. در هنگام حرکت کامیون، کشنده، اتوبوس یا ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی نباید شاهد لرزش در کابین باشیم. همچنین با تعویض دنده نباید صدای اضافه‌ای تولید شود.

4- وضعیت لاستیک و باتری

در خرید کشنده‌های دست دوم وارداتی از اروپا به وضعیت لاستیک توجه کنید. تایرها و وضعیت عاج آن‌ها بر روی قیمت کامیون کارکرده تاثیر می‌گذارند.

5- بدنه ماشین

در هنگام خرید کشنده و کامیون به سلامت ظاهری بدنه ماشین سنگین توجه کنید. تصادف، زنگ‌زدگی یا خوردگی بدنه بر روی قیمت ماشین سنگین اثر منفی می‌گذارند. همچنین به وضعیت درب‌ها، پنجره‌ها و عملکرد درست آن‌ها توجه کنید.

6- وضعیت امکانات رفاهی کابین از نکات مهم در خرید کشنده و کامیون

در کامیون‌ها و کشنده‌هایی که چندین روز در سطح جاده‌ها قرار می‌گیرند توجه به امکانات رفاهی داخل کابین نظیر صندلی رانندگی هوشمند قابل تنظیم، کولر یا بخاری درجا، تختخواب و.. توجه کنید.

7- سیستم ترمز

از نکات مهم در خرید کشنده و کامیون توجه به سیستم ترمز آن است. در اکثر کامیون‌ها، اتوبوس‌ها و کشنده‌های مدل بالا، ریتاردر به‌عنوان ترمز کمکی وظیفه کنترل ماشین سنگین را برعهده دارد. با استفاده از ریتاردرها امکان کنترل خودرو افزایش یافته و ایمنی راننده بهبود می‌یابد.

8- وضعیت مصرف سوخت و آلایندگی

اکثر کشنده‌های وارداتی از اروپا دارای مصرف سوخت استانداردی هستند. داشتن استاندارد یورو 6 موجب می‌شود تا این ماشین‌های سنگین حداقل آلودگی هوا را ایجاد کنند. این در حالی است که بسیاری از کشنده‌های چینی یا حتی کشنده‌های ساخت داخل مباحث مرتبط با مصرف سوخت یا کاهش آلایندگی در آن‌ها رعایت نشده است.

سخن پایانی

نکات مهم در خرید کشنده و کامیون زیاد است. حتما قبل از خریداری و معامله ماشین‌های سنگین با کارشناسان مجرب در این زمینه مشورت کنید. رایان تراک با داشتن تیمی از متخصصین به فروش کشنده‌های وارداتی اروپا به مشتریان می‌پردازد. با ما تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را برای خرید کامیون دریافت کنید: 05138339410

پیام بگذارید